Bezpečnost 14
Jak se chránit před kyberšikanou a jak se bránit kyberútočníkům??
- Problematika nebezpečných komunikačních jevů je relativně „nová“. V médiích se jen zřídka kdy mihne nějaká velmi závažná kauza, která měla destruující dopad na oběť. Bohužel teprve na základě těchto kauz společnost začíná uvažovat o nějakých systémových opatřeních, jako je např. úprava legislativy. Prevenci se v tomto smyslu věnuje jen malá pozornost, protože mnohdy nejsou zainteresované strany (rodiče, škola) se situací vůbec seznámeny – těch málo medializovaných případů prostě nestačí.
Kybergrooming
(angl. cyber grooming (child grooming, kybergrooming)
Jako cyber groomimg se označuje chování uživatelů internetových komunikačních prostředků (chat, ICQ, Skype atd.), kteří se vydávají za jinou osobu s cílem vylákat nezletilého komunikujícího, sexuálně ho obtěžovat či zneužít. Cílem nemusí být pouze sexuální zneužití, ale také manipulace dítěte vedoucí například k projevům terorismu (dítě se ve jménu víry stává teroristou).
Nejznámější případ z posledních let v ČR představuje zneužití 21 chlapců deviantem Pavlem Hovorkou - groomerem z Prahy.
Případy ze světa:
(USA) - Čtrnáctiletá žákyně dostala od svých rodičů dárek – nový počítač. Po dvou měsících používání internetu se seznámila s dospělým mužem, se kterým chatovala a udržovala e-mailovou korespondenci. Když se o tom její rodiče dozvěděli, učinili řadu kroků, aby tomuto kontaktu zabránili – odstranili od počítače klávesnici, monitorovali poštu a telefonní hovory, navštívili s dcerou poradnu. Bohužel, kontakt žákyně s dospělým mužem pokračoval prostřednictvím mobilního telefonu, který žákyni útočník poslal. Po několika měsících dívka zmizela z domova. Když policie prohledala její počítač, objevila řadu e-mailů, které je přivedly až k síti pedofilů, komunikujících mezi Evropou a USA. Pedofilní uživatel z Řecka si díky této síti „objednal“ nezletilou dívku z USA, zabezpečil falešný pas a poskytl finance na transport dívky z USA do Evropy – do Řecka. Po pěti měsících bylo dítě navráceno rodičům. Nejprve dívka tvrdila, že pedofilního groomera miluje a zbožňuje, avšak po rozsáhlé terapeutické léčbě si začala vzpomínat na detaily sexuálního a fyzického mučení, začala mít sebevražedné sklony a bylo nutné ji hospitalizovat na psychiatrické klinice. Dívka se postupně zotavovala, ale její zkušenosti a trauma ji budou provázet po zbytek života.
(Velká Británie) - Moderátor a DJ jednoho britského rádia kontaktoval dvě čtrnáctileté školačky prostřednictvím instant messengeru (MSN, ICQ) a navázal s nimi kontakt. Prostřednictvím webové kamery s dívkami komunikoval, hrál s nimi svlékací poker, hovořil o sexu, realizoval různé neslušné aktivity. S dívkami se také setkal s úmyslem navázat sexuální kontakt, ke kterému nakonec nedošlo. Muž byl odsouzen na 1 rok vězení a po propuštění se musel zaregistrovat na deset let jako sexuální delikvent.
Již zmiňovaný případ z České republiky:
Vrátný Pavel Hovorka přes služební internet vyhledával mladistvé chlapce ze sociálně slabšího prostředí, zjišťoval jejich zájmy a sliboval jim peníze nebo splnění jejich přání za to požadoval jejich nahé fotografie. Pomocí fotografií a prozrazením jejich sexuálního zaměření pak chlapce vydíral a nutil k orálnímu či análnímu sexu. Svou první oběť získal tak, že jí v červenci roku 2005 namluvil, že vyhrála soutěž „Dítě VIP“. Odměnou byl pobyt v Praze v jeho vrátnici, kde chlapce původem z dětského domova znásilnil. Hovorka využíval k seznamování internetové servery, nejdříve chatoval, pak telefonoval, následovalo pozvání oběti k němu do práce. Soud uznal Hovorku vinným celkem ze sedmi případů pohlavního zneužívání, třinácti případů vydírání. Navíc také ohrožování výchovy mládeže a ze svádění k pohlavnímu styku. Hovorka byl odsouzen na 8 let vězení.
-Kybergroomer Pavel Hovorka (foto: R.Volfík, ČTK)