Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bezpečnost 12

Kyberšikana:

(též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying)

- je druh šikany, který využívá elektronické prostředky jako například mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a jiné. Řada jejích projevů může spadat do oblasti až kriminálních činů. Její nejobvyklejší projevy představuje zasílání obtěžujících, urážejících či útočných mailů a SMS, vytváření stránek a blogů dehonestujících ostatní, popřípadě může kyberšikana sloužit k posilování klasických forem šikany, nejčastěji prostřednictvím nahrání scény na mobilní telefon a jejího následného rozeslání známým dotyčného, popřípadě vystavení na internetu. Zejména poslední varianta šikany může být extrémně nebezpečná – pokud se spojí s nějakou velmi ponižující situací, takovéto zveřejnění ponižujících materiálů (obrázků,videí) pro obrovské množství lidí (které nejde vzít zpět) mnohonásobně zvyšuje utrpení a trauma oběti, což na ni může mít extrémně neblahý dopad.

 

Kyberšikana je velkým problémem v řadě zemí. Řada zemí kvůli ní přijímá nové zákony a bezpečnostní opatření (např. Polsko zakázuje dětem používat na školách mobilní telefony, Jižní Korea přijímá restriktivní úpravy ohledně využití internetu), některé země už dokonce ustavily speciální policejní vyšetřovací týmy určené pro boj s kyberšikanou (např. Jižní Korea, kde kyberšikana představuje vážný celospolečenský problém). V USA je kyberšikana od roku 2006 federálním zločinem.

 

Problémem však je, že děti a mladí lidé za těmito projevy šikanu vůbec nemusí vidět. A protože nepoznají, že se jedná o šikanu, neví, jak se s ní vypořádat. Cítí se osamělé a mají mít pocit, že lidé kolem nich jejich problém nepochopí. Úkolem je, zaměřit se jak na prevenci, tak i na to, aby se oběti kyberšikany naučily tyto problémy řešit. Je velmi důležité začít se této problematice věnovat, protože obětí kyberšikany neustále přibývá (např. podle studie pro fond Anti-Bullying Aliance se terčem kyberšikany stalo už 22 % mladých lidí (11-16 let, Londýn)).

 

 

 

 

 

Známé případy:

Prvním udávaným závažným případem kyberšikany je“ Star Wars kid“ r.2003, kdy internetové zveřejnění videonahrávky, na níž se Ghyslain Raza nepříliš úspěšně pokoušel ztvárnit postavu Darth Maula, přivedlo chlapce na pokraj psychického zhroucení a musel se ze své nabyté popularity (opravdu celosvětové) dlouhodobě léčit. Jedním z prvních a zároveň nejtragičtějších případů tohoto typu ve slovanských zemích je případ z „gdaňskéhogimnazja“ č. 2, jehož čtrnáctiletá žačka Anna spáchala sebevraždu poté, co ji pět spolužáků před celou třídou podrobilo sexuální šikaně, kterou nahráli na mobil a slíbili zveřejnit na internetu

 

 

 

 

 

Rizika pro pachatele:

Kyberšikana může být velmi nebezpečná i pro jejího pachatele – při nerozumné formě užití nebo souhře náhod může vést k odhalení a jednoznačnému prokázání šikany. V případě Any byla nahrávka z mobilu použita jako klíčový důkaz v procesu s násilníky (a to navzdory tomu, že ji autor na internet nevyvěsil a smazal ji ihned poté, co se dozvěděl o dívčině sebevraždě - policejní technici totiž dokázali smazaný film zrekonstruovat). V českých podmínkách je znám případ masové rvačky žáků ZŠ Elišky Krásnohorské s žáky ZŠ SNP v Ústí nad Labem, kde někteří účastníci byli vyzbrojeni i

boxery

 

 

. Nikdo z vedení škol o ní neměl ponětí, dokud její záznam nebyl objeven na internetu (asi není pochyb o tom, že reportáže v televizních novinách a zájem ředitelů obou škol a primátora města nepředstavovaly ten typ popularity, po kterém autoři nahrávky toužili).

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 17466
Měsíc: 110
Den: 1